Илдус Зарипов һәм төзелеш министры урынбасары Лаеш районында төзелеш барышын тикшерде

2020 елның 25 марты, чәршәмбе

Бүген Лаеш районы җитәкчесе Илдус Зарипов һәм ТР Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры урынбасары Ринат Абдуллин Лаеш муниципаль районы һәм Казан шәһәренең Идел буе районы чигендә урнашкан "Суварстроит" компаниясе проекты төзелешенең барышын тикшерделәр. Өч торак комплекс - «Көньяк парк», «Спорт станциясе» һәм «Ел фасыллары» - «Лаеш төене» дип аталган 100 га территориядә 700 мең кв.м. торак мәйданы 87 йорт төзеләчәк. «Лаеш төене» халкының транспорт үтемлелеге мәсьәләсен хәл итү өчен, #Суварстрой компаниясе зур транспорт чишелеше төзегән.

Илдус Зарипов билгеләп үткәнчә, узган ел нәтиҗәләре буенча Лаеш районы республикада торак тапшыру темплары буенча республикада, 2,6 квадрат метр күрсәткеч белән, алдынгы урында тора. 115 мең квадрат метрдан артык торак файдалануга тапшырылган, бу планның 115% тан артыграгын тәшкил итә. «Быел темпларны сакларбыз дип өметләнәм. Һәм иң мөһиме, торак төзегәндә без инфраструктураның үтемлелеген исәпкә алырга тиеш. Балалар бакчасы, мәктәп, ял итү зоналары, җәяү йөрү һәм башка социаль әһәмияткә ия урыннар булу – һичшиксез», - дип ассызыклады Илдус Зарипов.

«Һәр торак комплекс үз сатып алучысына исәпләнгән, һәм һәркемнең үз уникаль концепциясе бар», — дип билгеләп үтте #Суварстроит генераль директоры Руслан Нурмөхәммәтов. Шулай итеп, «Көньяк парк» торак комплексында, #Суварстроит парк зонасында уңайлы яшәү урыны һәм гаилә ялы һәм табигатьтә спорт белән шөгыльләнү урыны идеясен берләштерде. Комплексның беренче чиратында 7 биш катлы йорт төзелгән. Икенче чират 19 катлы алты йорт төзүне күздә тота, шуларның икесе тапшырылган инде. Тапшырылган йортларның берсендә инглиз телен өйрәнүче «кечкенә ил» челтәренең 72 балага исәпләнгән балалар бакчасы урнашкан. Калганнары 2020 ел ахырына кадәр тапшырылачак.

«Россельхозбанк нәкъ менә «Көньяк Парк» тан Татарстанда моңарчы күрелмәгән «авыл ипотекасы»дәүләт программасын гамәлгә ашыра башлавына без бик шат һәм горурланабыз. Без торак комплексыбыз әлеге программа өчен искиткеч туры килә дип саныйбыз - формаль рәвештә ул авыл җирендә урнашкан, тик чынлыкта ул Казан үзәгеннән 17 минутта урнашкан», - диде #Суварстроит коммерция директоры Эльвира Галәветдинова.

Руслан Нурмөхәммәтов хәбәр иткәнчә, #Суварстроит ТАССРның 100 еллыгын бәйрәм итүгә үз өлешен кертергә һәм «Көньяк Парк» торак комплексының Яшел аллеяларының берсен республиканың күренекле төзүчеләре хөрмәтенә тематик эш итәргә, аларның биографиясен һәм иң якты проектларны сурәтләргә тәкъдим иткән.

«Ел фасыллары» бизнес-класс торак комплексында күптән түгел беренче чираттагы соңгы, өченче йортны төзү төгәлләнде. Фатирлардан ачкычларны өч йөздән артык яңа кеше алды.

«Бу-урман белән әйләндереп алынган уңайлы торак комплексы-тирә-юньдәге агачлардан биеклектәге йортлар. Проектта барысы да-подъезд дизайныннан башлап, архитектура һәм төзекләндерү белән тәмамланып, экотематикада башкарылган", - дип билгеләде Эльвира Галәветдинова. Ул хәбәр иткәнчә, 2020 елда эксро-финанслау ярдәмендә «ел фасыллары» торак комплексының икенче чиратын төзү башланачак, анда беренче тапкыр «сити-хаус» торак комплексының яңа уңайлы Форматы кулланылачак - дөнья җитештерүчесеннән лифтлар, террасалар һәм урман төре белән биш катлы йортлар.

"Спорт станциясе"торак комплексында" Лаеш төене» төзелеш мәйданнарын тикшерү тәмамланды. Торак комплекста үсеш алган спорт инфраструктурасы булдырыла: теннис өстәлләре, балалар аранат юлы, баскетбол мәйданчыгы, воркуат зона, территориядә велопарковкалар. Биредә ясле төркем белән 220 урынга исәпләнгән «непосед шәһәре» муниципаль балалар бакчасы эшли инде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: