март, 2017 ел
җомга

Тиздән халыкара хатын-кызлар көне. Г.Р.Державин исемендәге Лаеш ягы музеенда әлеге датага - 8 мартка багышланган интерактив чара үткәрелде.19 гасыр уртасы – 20 гасыр башына караган хатын-кызлар аксессуарлары, шәлләр һәм яулыклар тәкъдим ителгән күргәзмә оештырылды. Чарада катнашучылар үз иҗатлары белән бик теләп уртаклаштылар: үзләре иҗат иткән шигырьләр, мәсәлләр һәм җырлар яңгырады.

Бүген 9 сыйныф укучылары икенче тапкыр ТДИ тапшыру буенча үз көчләрен сынап карыйлар. А.П.Малышев исемендәге Столбище мәктәбе аудиторияләре рус теленнән ТДИ тапшырып карау өчен әзер. Район мәктәпләренең барлык тугызынчы сыйныф укучылары имтихан үткәрү пунктына килделәр. Рус теленнән ТДИ тапшырып карау 12 сәгатьтә башланды һәм 3 сәгать 55 минут дәвам итте.

Балалар бакчасында иртәдән үк балаларның гына түгел, аларның әниләре һәм әбиләренең дә кәефләре күтәренке иде.

“Ручеек” төркемендә бәйрәм тулы аншлаг белән үтте. Төркемдә тәрбияләнүчеләр әниләренә үз куллары белән ясаган эшләнмәләрен бүләк итеп кенә калмадылар, ә алар белән бергәләп җырлар җырладылар, биеделәр, уйнадылар.

Шушы көннәрдә Лаеш районының “Алтын көз” халыкка социаль хезмәт күрсәтүнең комплекслы үзәге хезмәт күрсәтүче Роза Габдулла кызы Хәсәновага 77 яшь тулды. Өлкән яшьтә булуына карамастан ул шигырьләр яза, чәчәкләр үстерү белән шөгыльләнә, тәмле таба ашлары пешерергә ярата. Аңа нык сәламәтлек һәм озын гомер телибез.

Менә яңадан яз җитте, табигать уяна. Саф һавада йөрү, җылыга һәм язгы кояшка шатлану өчен менә дигән вакыт. Саф һавада булу кешенең эмоциональ халәтенә, нерв системасы тонусына уңай тәшкил итә, аппетитын ача, үпкәләр чиста һава сулый, мускуллар физик активлык порциясе ала, ә ми – яңа тәэсирләр.

Семинар Комлы Ковалиның “Золотой ключик” балалар бакчасы базасында үтте. Социаль партнетлык авыл китапханәсе һәм “Золотой ключик” балалар бакчасы хезмәттәшлеге үрнәгендә күрсәтелде. Китапханәче әзерлек төркемендәге балалар өчен “Былину читай, да на ус мотай!” күрсәтмә чарасы үткәрде. Чара барышында балалар былиналар баһадирлары турында китаплар һәм репродукцияләр белән таныштылар, баһадирлар уеннары уйнадылар. Төп нәтиҗә шул – баһадирның көче аның үз Ватанын, үзенең туган җирен яклавында.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: