апрель, 2017 ел
пәнҗешәмбе

5 апрельдә Лаешның мәдәният йортында Советлар Союзы Герое  Кузнецов Борис Кириллович белән очрашу өчен мәктәпләр укучылары, техникум студентлары, педагоглар җыелды. Герой исемен ул 17 яшендә алган.

Шәһәр яшьләре тере тарих, легендар кеше белән аралашты. 90 яшендә дә Борис Кириллович оптимист булып кала, яшь буын белән зур патриотик эш алып бара.

Экологик тәрбия бирү айлыгы кысаларында туган авыл табигатен саклау максатыннан Урта Девятово мәктәбе укучылары социаль хезмәткәр Надежда Артемьева белән бергә Лаеш районының “Алтын көз” халыкка социаль хезмәт күрсәтү комплекслы үзәге хезмәт күрсәтә торган Бөек Ватан сугышында катнашкан Прасковья Федоровна Наумованың өенә бардылар.

Кунакта экология дәресендә укучылар авылның экологик проблемалары, Чишмәне яңарту турында фикер алыштылар, туган як табигатен торгызу турында уйлары белән уртаклаштылар.

5 апрельдә Габишевоның “Одуванчик” балалар бакчасы базасында«Современные подходы к организации образовательного процесса к контексте ФГОС» темасына азкомплектлы мәктәпкәчә белем бирү учрежениеләре тәрбиячеләренең методик берләшмәсе булды. Семинарда өлкән балалар белән “Сказка в сказке” УМК буенча интеграцияләнгән дәрес карадылар. Габишево балалар бакчасы педагоглары эксперименталь эшчәнлек буенча эш тәҗрибәсе белән уртаклаштылар. Семинар эше уңышлы үтте, тәрбиячеләр педагогик осталык сенләре белән бүлештеләр.

Хуҗалыклар җитәкчеләре яз алдан килер дип фаразлаганнар һәм шуңа күрә техниканы әзерләүгә дә узган елга караганда күпкә алданрак керешкәннәр.

Лаеш муниципаль районының булачак фермерлары видеоконференция режимында республиканың авыл хуҗалыгы министрлыгы тарафыннан оештырылган хуҗалык итүнең кече формаларын үстерү буенча дистанцион уку үттеләр. «Поддержка начинающих фермеров», «Развитие семейных животноводческих ферм на базе КФХ» һәм «Развитие сельскохозяйственной потребительской кооперации» программалары буенча конкурс сайлап алу үткәрү кагыйдәләре аңлатылды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: