Минераль ашламаларга субсидия алу өчен авыл хуҗалыгы җитештерүчеләренә 1 июньгә кадәр 35 кг д. в./га туплануын расларга кирәк

2020 елның 27 мае, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы товар җитештерүчеләргә дәүләт ярдәме чараларын алу өчен, 2020 елның 1 июненә кадәр уңыш өчен кимендә 35 кг д. в./га җыелуны документаль рәвештә расларга кирәк, бу субсидия алу өчен үтәлергә тиешле минималь әһәмияткә ия.

Субсидияләрнең максатчан билгеләнеше бар, ягъни аларны бары тик ашламалар сатып алуга гына кулланырга мөмкин. Ашламалар төрен һәм тәэмин итүчеләрне сайлап алу авыл хуҗалыгы формированиеләрендә кала.

«Агымдагы елда бер гектарга 70 килограммнан артык тәэсир итүче матдә туплау бурычы куелды. Минераль ашламалар авыл хуҗалыгы культураларыннан югары уңыш алу һәм туфрактан минераль элементлар чыгаруны тулыландыру нигезе булып тора. Ашлама уңдырышлылыкны арттырып кына калмый, аның сыйфатын да яхшырта: шикәр, май һәм аксым, шулай ук биологик актив матдәләр микъдары арта. Шуңа күрә түбән күрсәткечләр булган районнарга активлашырга кирәк", - дип билгеләп үтте ТР авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасары Илдус Габдрахманов.

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы искәрткәнчә, Татарстанда авыл хуҗалыгы җитештерүчеләре 2020 ел уңышы өчен минераль ашламалар сатып алуга бюджет акчаларын ала алалар. Бу акчаларны чәчү мәйданына 35 килограммнан да ким булмаган тәэсир итүче минераль ашлама туплаган хуҗалыклар алачак.

Тулаем республика буенча 26 майга 175 мең тоннадан артык тәэсир итүче матдә яисә бер гектарга 63 кг тәэсир итүче матдә исәбеннән минераль ашламалар сатып алынган, бу узган ел күрсәткечләреннән 9,9% ка артык.

Соңгы мәгълүматларга караганда, лидерлар өчлегендә Зәй, Сарман, Тәтеш һәм Тукай районнары бар.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: