Татарстанда туфракны известьлауга керештеләр: Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы GPS буенча эшләрне контрольдә тота

2020 елның 27 мае, чәршәмбе

Татарстанның 16 районы әче туфракны известьлауга керештеләр. Бу аграрийларга югары уңыш алырга ярдәм итәчәк. Исегезгә төшерәбез, әче туфраклар-безнең төбәк үзенчәлеге һәм яхшы уңыш алуның төп лимитлаучы факторы. Аларга минераль ашламалар файда бирми. Иң элек туфракны известьлау зарур.

Әлки, Әлмәт, Апас, Арча, Әтнә, Буа, Чүпрәле, Зәй, Кукмара, Мамадыш, Мөслим, Яңа Чишмә, Нурлат, Балык Бистәсе, Саба, Тукай районнарында известьлауга керештеләр инде. Бу елга 80 мең га җир чыгару планлаштырыла. Бүгенге көнгә 73 520 тонна известь чыгарылган һәм 3 939 гектар эшкәртелгән.

Ашламаны үз эченә алган барлык техникага, кырдан читкә үтеп керү фактын контрольдә тотарга мөмкинлек бирүче GPS җайланмасы урнаштырылган. Шул ук вакытта, хәзерге вакытта РИВЦДА хәбәр кертү фактын гына түгел, контрольлек итүче хезмәткәр ведомствосыннан башка нәтиҗәне дә контрольдә тотарга, шулай ук башкарылган эш актын автомат рәвештә формалаштырырга һәм аны электрон документ әйләнеше аша имзаларга мөмкинлек бирүче сервисны тестлау башлана. Очыш буенча бөтен хисап Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы хуҗалыкларына һәм белгечләренә килә.

Исегезгә төшерәбез, Татарстан 2019 елда Россия Федерациясе Авыл хуҗалыгы министрлыгы җитәкчелеге тарафыннан әче туфрак чыгару буенча алдынгы төбәкләр исәбенә билгеләнәчәк. 2019 елда республикада известьлау 57 мең кв. м мәйданда башкарылачак.- авыл хуҗалыгы товарлары җитештерүчеләр чыгымнарының 90% ы Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы тарафыннан каралган.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: