Тарих

АВЫЛ  ТАРИХЫ

Лаеш муниципаль районының Нармонка авыл җирлеге

«Һәр шәһәр, һәр район үзенчә, үзенә генә

хас тормыш рәвеше ,үзенчәлеге, гореф

- гадәтләре белән матур».

РСФСР Министрлар Советы карары барышында 1917 елда Нармонка авыл Советы оештырыла. Авыл Советы Лаеш районы составына кергән. 1953 елга кадәр территорияне үзгәртмәгән. 1954 елда Әстерхан авыл Советы белән кушылып зурая. 2011 елда Караеш авыл җирлеге белән берләшкән.

Нармонка авыл Советы территориясендә Тетеево, Татар Кабаны, Әстерхан (Лаеш муниципаль районының архив бүлегеннән өземтә) торак пунктлары булган. 2006 елдан муниципаль берәмлекнең рәсми исеме - «Татарстан Республикасы Лаеш муниципаль районының Нармонка авыл җирлеге». Җирлек территориясе составына түбәндәге торак пунктлар керә: Нармонка авылы, Тетеево авылы, Әстерхан авылы, Татар Кабаны авылы. 2011 елның ноябреннән Нармонка авыл җирлегенә Карадуле авылы, Караеш авылы керә.

Территориянең мәйданы 15038.21 га.

Административ үзәк - Нармонка авылы.

Нармонка авыл җирлеге территориясендә 01.01.2022 елның 1 гыйнварына торышы буенча

Җирлектә барлыгы 2532 кеше яши.

Йорт хуҗалыгы-1021, 16 бакча ширкәте.

Җирлектә 5 фельдшер-акушерлык пункты, ике социаль-мәдәни объект эшли ( Нармонка авылы мәдәният йорты һәм Татар Кабаны авылы клубы), “Кояшкай” балалар бакчасы - 131 бала, бер мәктәп, анда 288 бала укый, балалар-яшүсмерләр спорт мәктәбе филиалы, ике китапханә.

Бер мәчет, 4 часовня, Әстерхан авылында һәм Нармонка авылында ике мәхәллә теркәлгән, Караеш авылында Илья пәйгамбәр храмы төзелгән.

Территориядә 4 КФХ, авыл хуҗалыгы җитештерүчесе - «Нармонка» агрофирмасы» ҖЧҖ («Татагролизинг» АҖ бердәм гамәлгә куючысы) теркәлгән һәм эшли.

12 ИП, «Магнит» кибете, «Арыш Мае» кибете, «Техстрой» ҖЧҖ полиэтилен торбалар җитештерү буенча, «Компани модуле» ҖЧҖ эшли.

«Караеш» кече авиациясе өчен очып китү полосасы эшли

Нармонка.

Нармонка авылы Казан шәһәренең республика үзәгеннән көньяктарак 40 км ераклыкта урнашкан. Казан белән хәбәр төбәк әһәмиятендәге автотрасса буйлап уза.  Идел елгасына кадәр - 12 км, Мишә елгасына кадәр 1 км. Авыл җирлеге үзәге булып тора.

Авыл XVIII гасырның икенче яртысында алпавыт Андрей Петрович Нармацкий тарафыннан нигезләнгән. 1820 елда алпавыт Жеребцов йолым хакына крестьяннарын иреккә җибәрә. Соңыннан Нармонкада яшәүчеләрнең өчтән икесе ирекле игенчеләр булып киткән. Өчтән бер өлеше крепостной булып кала. 1861 елга алар князь Николай Алексеевич Куланчаковныкы булган. Земская школа 1877 елдан эшли башлаган. Монда санарга, хат, дин законын өйрәнгәннәр. 1905 елда укыту программасына берничә яңа фән кертелә: рәсем ясау, музыка, физкультура, шулай ук терек булмаган табигать турындагы фән. 1990 елда мәктәпнең яңа бинасы төзелә, анда бүгенге көндә 267 укучы укый.

Астраханка.

Астраханка авылы Нармонка авылыннан 2 км көнбатыштарак урнашкан.

Астраханканың рус авылы буларак беренче тапкыр 1567 елда телгә алына. Таш гыйбадәтханә 1761 елда төзелгән, 1898 елда үзгәртеп төзелгән. 1884 елда авылда 160 йорт булган, 974 кеше яшәгән. Күпчелек крестьяннар суган үстерү белән шөгыльләнгәннәр. 2006 ел Астраханка авылы халкы һәм кунаклары өчен « Астраханкага - 440 яшь» юбилее уңаеннан массакүләм күңел ачу белән истә калган.

Астраханка авылы территориясендә ФАП, 1000 башка исәпләнгән сөтчелек-товар комплексы урнашкан.

гаиләләрне һәм яшь белгечләрне торак белән тәэмин итү программасы буенча Астраханка  авылында 2009 елда 20 фатир файдалануга тапшырылды.

Татар Кабаны авылы

Нармонканың төньяк-көнбатышында 2 нче километрда Татар Кабаны авылы урнашкан.

XIX гасыр чигендә Казанның атаклы татар фамилияләре арасында безгә Сәйдәшевләр билгеле. Татар тарихында аларның атаклы булуы «Баянелхак» (хакыйкатьне язу) дигән татар газетасының басылып чыгуы белән бәйле. Сәйдәшевнең кече углы Яхъя Саедшы Татар Кабаны авылында имам була. 1905 елның 31 мартында Әхмәтҗан һәм Мөхәммәтҗан Сәйдәшевләр «Баянелхак» газетасының татарча басылып чыгуына керешәләр. Сәйдәшевләр капитал туплау белән мавыкмыйлар, газета һәм төрле китаплар басмасына сарыф итәләр. Сәйдәшев газеталары укучыларны Россия, дөнья татарлары тормышындагы истәлекле вакыйгалар белән таныштыра. Әхмәтҗан Сәйдәшев 1912 елда вафат була, ә аның улы Мөхәммәтҗан 1914 елның 8 апрелендә тиз арада вафат була. Хәзерге вакытта Сәйдәшевләрнең оныкчыгы Казан Консерваториясе профессоры булып тора.

Татар Кабаны авылы территориясендә авыл клубы, кибет урнашкан.

Тетеево

Идел елгасыннан 2 км ераклыкта, Нармонка көнбатышында 10 км ераклыкта, Тетеево торак пункты урнашкан.

XVI йөзнең кенәгәләрендә Казан ханлыгының элеккеге авылы буларак телгә алына. Казан Спас-Преображенский монастыре җирләрендә рус авылының нигезе 1606 ел белән билгеләнә. 1646 елда авылда 17 йорт, 63 ир-ат заты булган. 1763 елда - икътисадый крестьяннарның 107 кешесе. Тетеевода яшәүчеләр, игенчелектән тыш, Амбар күлендә балыкчылык һәм бакчачылык белән дә актив шөгыльләнгәннәр. 1884 елда авылда 118 йорт булган, халкы - 819 кеше.

Тетеево авылы территориясендә ФАП, шәхси эшмәкәр Хәлиуллин кибете, Тетеево бистәсендә  13 бакча ширкәте урнашкан. 2006 елда Тетеевога 400 яшь тулды. Тетеевоның атказанган кешеләре: Панкратова Мария Васильевна, “Хезмәт Кызыл Байрагы” ордены белән һәм “Почет билгесе” белән бүләкләнгән.

Мәгълүмат чыганаклары түбәндәгеләр:

««Малая Родина»» музее;  «Лаеш ягы тарихы» китап басмасы 1997 елдан;  «Бизнес Класс»№ 10.2006 ел; 2005 елның 10 сентябрендәге «Камская Новь» Иҗтимагый сәяси газетасы

.

Соңгы яңарту: 2022 елның 17 июне, 15:59

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: